محل تبلیغات شما

ابتدا یک چند کلامی در باب فلسفه اسلامی و مکاتب ان

اولا عرض بکنم خواستگاه  علم فلسفه به معنای رایج امروزی یونان باستانه  و دو ابر مرد در این زمینه هستند به  نام های ارسطو و افلاطون.وقتی که ما به سمت فلسفه اسلامی میل میکنیم ابتدا کسی که مبدا فلسفه اسلامی و بنیان گذار اون بوده رو باید بشناسیم اون چ ادم جیگری بوده؟ اون کسی نیست جز جناب فارابی بزرگ  اما در مکتب فلسفه اسلامی ما چندگانگی داریم البته در اصول فلسفی نه ها  بلکه در روش های استدلالی 

اما مکاتب فلسفه اسلامی به شرح زیره 

1_ مکتب مشاء : صرفا بر مبانی عقلانی متمرکزه یعنی هر چی عقل تایید یا رد کنه ولا غیر، بزرگان این مکتب جناب فارابی و بوعلی سینان که به مشاییون معروف ان و در راستای نظرات ارسطو تعریف میشن و فارابی رو میشه تبیین کننده و شرح دهنده نظرات ارسطو بدونیم  وکتاب معروف   ((شفاء))  اثر بوعلی یک کتاب مرجع فلسفی در این گروهه 

2_مکتب اشراقیون: این مکتب بیشتر تابع افلاطون هستند و بزرگ این مکتب شیخ شهاب الدین سهروردی هست که معروفه به شیخ اشراق حالا اینا چطور فکر میکنند اینا میگن اقا شهود و ادراک بالاتر از درک عقلانیه یعنی در درجه اول برای ماهیت یک چیز،ادراک و شهود ماست . مثلا شما میگی برف سرده خب سوال اینجاست چرا سرده؟ اگر من بخوام مثلا دلیل عقلی بیارم که به n دلیل سرده رفتم تو کدوم دسته؟ آآآآآآ باریک الله مشائیون اما اگر برف رو بگیریم دستمون و ببینیم واقعا سرده میریم تو دسته دوم 

کتاب های جناب سهروردی بخصوص کتاب ((حکمه الإشراق)) کتاب مرجع این گروهه

3_ مکتب حکمت متعالیه : خب این دسته رو جناب صدر المتالهین یا همون ملاصدرای معروف پایه گذاری کرد اومد گفت اقا چرا درگیرید اخه؟ عقل خوبه درکم خوبه قران و حدیثم که ما بهش میگیم نقل اونم خوبه خب مریضیم مگه؟ ما در مسائل فلسفی میاییم از همه اش استفاده میکنیم هم از عقلمون (مشائی) هم از درکمون (اشراقی) هم از دینمون (اسلام) استفاده میکنیم و در واقع بیان کرد بابا جون من بین عقل و درک ، عقل و دین تعارضی نیست که (البته با اصولی که خودش داشت) .بخاطر همینم به نظرم بهش میگن حکمت متعالی یعنی خیلی دیگه بالا بالا هاست 

کتابم اینجا ((اسفار اربعه یا حکمت متعالیه)) خود ملا صدرا رو داریم 

خب اینم بگم هر کدوم از گروه ها پیروان بزرگی دارن که اونام کتابای بزرگی دارن ولی دیگه من منابع رو گفتم ولی شما بدونید ملای سبزواری و علامه طباطبایی،علامه حسن زاده ، علامه جوادی ، امام خمینی ، محیی الدین عربی ،بایزید بسطامی،ابوسعید ابوالخیر، خواجه عبدالله انصاری،مولوی؛خواجه نصیر الدین طوسی، میرداماد و. نام برد 

این یه پیش زمینه کلی برای بقیه بحثامونه

بحث مخالفای فلسفه و مکتب تفکیکم بگیم؟ هر چی شما بگید همونو عمل میکنیم 

سایه حاکم بر این روزها

مکاتیب فلسفه اسلامی

برای تویی که یک روز می آیی2

فلسفه ,مکتب ,رو ,اسلامی ,، ,جناب ,فلسفه اسلامی ,هم از ,این مکتب ,نظرات ارسطو ,عقل و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مرکز تخصصی سنجش شنوایی و سمعک مهر قزوین فاتح سوسنگرد به یاد حاج غلامحسین بسطامی